O službě UPC Internet

Podporuje síť UPC internetový protokol verze 6 (IPv6)?


V současné době je protokol IPv6 v síti UPC pouze testován. Na Vás, jakožto na uživatele ovšem testy vliv nemají, koncová zařízení v síti stále dostávají přidělovány IP adresy pomocí protokolu IPv4.


Co je to IPv6?
IPv6 (internetový protokol, verze 6) je nová generace čísel internetového protokolu a jedná se v podstatě o vylepšení IP verze 4 (IPv4). Internetový protokol – běžně nazývaný IP – je sada dohodnutých norem, které stanoví způsob, jakým internet funguje. Byl oficiálně zaveden v roce 1982 a zajišťuje, aby technická pravidla, na kterých je internet založen, byla po celém světě stejná. Základ IPv6 je stejný jako základ IPv4 – zařízení mohou IPv6 využívat jako zdrojové a cílové adresy pro posílání paketů po síti.

O co jde v záležitosti s IPv6?
Čísla v rámci IPv4 docházejí, především proto, že dnes používá internet mnohem více lidí, než kdo kdy předpokládal, a to způsobem, který byl dříve nepředstavitelný – například pro stahování videí, chatování, e-mailování apod. Proto je zapotřebí více IP adres.

Pracuje Liberty Global/UPC na zavedení IPv6?
Ano, Liberty Global/UPC začala na IPv6 pracovat před několika lety – přibližně v době, kdy začalo být zřejmé, že počet adres IPv4 je nedostatečný

Kdy k tomuto zavedení dojde?
Ano, Liberty Global/UPC začala na IPv6 pracovat před několika lety – přibližně v době, kdy začalo být zřejmé, že počet adres IPv4 je nedostatečný

Proč UPC zavádí IPv6?
Začíná být nedostatek adres IP v rámci IPv4 – samotná Liberty Global/UPC se však s tímto problémem bezprostředně nepotýká.

Existují nějaké problémy v souvislosti se zaváděním IPv6 pro Liberty Global/UPC?
Ne

Mohlo by se stát, že by zákazníci nemohli používat své počítače, pokud by se Liberty Global/UPC zpozdila se zavedením IPv6
Způsob zavedení IPv6, který si Liberty Global/UPC zvolila, bude podporovat IP adresy v4 i IP adresy v6 a služby ve stejné infrastruktuře, takže dnes i v budoucnu budou podporována všechna zařízení.

Jaké důsledky by měla prodleva v zavedení IPv6 pro zákazníky?
žádné – všechna zařízení orientovaná na spotřebitele jsou kompatibilní s IPv4.

Odškodnila by Liberty Global/UPC své zákazníky, kdyby IPv6 nebyl zaveden včas?
Do velmi značné míry je výměna protokolu IPv4 protokolem IPv6 záležitostí poskytovatelů internetových služeb – a nemá žádný přímý dopad na zákazníky, proto by odškodnění nebylo nijak relevantní.

Jaké náklady vynaloží Liberty Global/UPC na zavedení IPv6?
Žádné velké náklady to nebudou, protože Liberty Global/UPC pořizuje hardware, software a vybavení sítě vhodné pro IPv6 již celá léta.

Budou nadále fungovat všechny ostatní služby (antivirus, e-mail atd.), až bude zaveden IPv6?
Ano – nezpůsobí to přerušení žádné služby. Způsob zavedení IPv6, který Liberty Global/UPC zvolila, bude podporovat IP adresy v4 a v6 a služby ve stejné infrastruktuře.

Přinese zavedení IPv6 zákazníkům UPC nějaké konkrétní výhody?
Zavedení nepřinese žádné přímé výhody – dlouhodobější výhodou pro zákazníky je to, že jakékoli zařízení v domácnosti zákazníka by mohlo získat unikátní IP adresu – což by mohlo umožnit přímou komunikaci s těmito zařízeními (například s lednicí nebo kávovarem).

Bude připojení přes UPC stabilnější poté, co Liberty Global/UPC zavede IPv6?
Neočekává se, že by zavedení IPv6 mělo nějaký vliv na stabilitu sítě.