Bezdrátová síť WiFi

Kabely již dávno vyšly z módy. Žijeme v bezdrátovém světě, ale toto pohodlí není rozhodně „zadarmo“. Pokud od svého internetového připojení očekáváte vysokou rychlost a kvalitní výkon, musíte pro to i něco udělat. V této části prozkoumáme možné nástrahy WiFi a jak se jim vyhnout.

 

Kabelové spojení téměř vždy zajistí maximální rychlost i kvalitu připojení. Pokud používáte pouze bezdrátové připojení kvůli pohodlí, pravděpodobné budete překvapeni zaručeně okamžitým zlepšením při připojení klasického síťového kabelu.

Zaručí váš hardware objednanou rychlost?

Nejprve vždy zkontrolujte, zda je váš WiFi router schopen přenášet internet rychlostí, kterou vám dodá UPC. Ověříte si to snadno. Rychlost zařízení popisují písmenka A, B, G nebo N. Ty najdete zcela jistě v dokumentaci k zařízení nebo přímo v jeho názvu.

 

N je v současnosti nejrychlejší běžně dostupná třída.

G je dlouhodobě hodně populární a široce využívaná třída, celkem rychlá a spolehlivá. Kromě inzerované propustnosti je ale potřeba vzít v úvahy i sílu signálu a vzdálenost mezi vaším počítačem a bezdrátovým routerem.

 

Routery tříd A a B pro naše připojení nedoporučujeme!

 

Zajímá vás problematika WiFi více? Podívejte se na naše video na YouTube.

Jaký bude mít signál dosah?

WiFi signál slábne při průchodu zdí. Jeho síla ve vzdálenějších částech bytu či domu závisí i na použitém stavebním materiálu. Dosah vaší WiFi sítě také ovlivňují okolní bezdrátové sítě. Proto můžete také vyzkoušet změnit signálový kanál vašeho WiFi routeru případně WIFI modemu, abyste se vyhnuli rušení cizími WiFi sítěmi ve vašem okolí.

Záleží na zabezpečení?

Pokud nezabezpečíte svou bezdrátovou síť použitím šifrování WEP, WPA nebo ověřením MAC adres, soused nebo někdo jiný v dosahu signálu může zdarma využívat vašeho připojení a ubírat mu výkon, který byste měli dostávat vy. Ale to rozhodně není jediný možný bezpečnostní risk. Nejen, že můžete takto přicházet o rychlost, ale tito „černí pasažéři“ vaší WiFi mohou využívat vaše připojení k provozování spam serverů, ke stahování nelegálního obsahu nebo dokonce ke krádeži vašich dat.