Phishing

Phishing: co je to a jak se proti phishingu bránit?

Phishing (čti fišing) je forma podvodu (fraud). Kriminálníci Vás oklamou zfalšovanými e-maily nebo webovými stránkami s cílem získat od Vás citlivé údaje, např. přihlašovací údaje k e-bankingu. Obdržíte email, který vypadá velmi podobně jako email od firmy, u které jste zákazník. Například si myslíte, že jste se přihlásili na webovou stránku svojí banky, přičemž však poskytnete svoje přihlašovací údaje přesné kopii této stránky. Podvodník tak získá přístup k vašim osobním údajům.

 

Jaké je riziko phishingu?

 

Cíl phishingu je jasný. Falešnými emaily a podvodnými stránkami se útočníci snaží získat Vaše osobní údaje, jako např. přihlašovací údaje, hesla, PINy, rodné číslo, číslo platební karty apod. Díky tomu pak mohou operovat s Vaším bankovním účtem.

 

Jak poznáte, že jde o phishing?

 

Velmi často jsou tyto emaily posílány ze zahraničí, proto mohou obsahovat pravopisné chyby a překlepy. Všimněte si i stylu komunikace s Vámi. Banka nebo jiná instituce s Vámi bude jednat vždy uctivě. Prohlédněte si i cílovou adresu odkazu. Pokud bude jiná než webová adresa společnosti, která Vám email poslala, neklikejte na odkaz.

Jak se phisingu bránit?

  • Používejte spam filtry - Phishing se šíří jako spam. Používejte proto spam filtry, které jsou součástí našeho bezpečnostního balíku UPC SmartGuard.
  •  
  • Přemýšlejte při čtení emailů a webových stránek - Zfalšované emaily a webové stránky skutečně vypadají jako původní (skutečné) stránky. Při čtení emailů proto přemýšlejte. Banka po Vás nikdy nebude chtít, abyste jí poslali číslo Vaší platební karty včetně PINu. Poskytovatel emailové schránky po Vás nikdy nebude chtít heslo do Vaší emailové schránky.
  •  
  • Neposkytujte svoje osobní údaje - Obdrželi jste email s žádostí o Vaše osobní údaje? Nikdy je neposkytujte! Žádná společnost, u které jste zákazník po Vás nebude chtít Vaše osobní údaje.
  •  
  • Kontrolujte odkazy a webové adresy - Je odkaz v emailu jiný než adresa webové stránky společnosti, jejímž jste zákazníkem? Neklikejte na odkaz! Pokud se potřebujete přihlásit např. do svého intenetového bankovnictví, zadejte přímo do prohlížeče webovou adresu Vaší banky.