UPC rozšiřuje nabídku rádií v digitálním režimu

V rámci vysílání rozhlasových stanic v digitálním režimu (příjem přes Horizon Mediabox nebo set-top box) dojde k významnému rozšíření nabídky. Ve skvělé kvalitě si nyní budete moci vychutnat poslech řady nových stanic:

  • rádia Českého rozhlasu včetně regionálních, žánrových a speciálně zaměřených stanic D-dur, Wave, Jazz, Junior, Retro
  • rádia Frekvence 1, Evropa 2, Impuls, Blaník, Fajn, Kiss a Hitradia
  • nejposlouchanější regionální stanice: brněnský Krokodýl, ostravský Hellax, plzeňský Egrensis nebo pražské City 937 a mnoho dalších
  • špičková žánrová rádia: Radio 1, Expres FM, Rockzone, Country, Oldies,Valc: zlaté hity, rock, country, klasická hudba i dechovka
  • to nejlepší ze zahraničních stanic

Doladění stanic na stávajících digitálních přijímačích proběhne zcela automaticky. Věříme, že Vás tato změna potěší a přinese Vám ještě více zábavy s UPC.

 

Zároveň dojde k 10. březnu 2016 k omezení distribuce rádiových stanic v původním analogovém (FM) pásmu a k přesunu stanic Českého rozhlasu na vyšší méně rušené frekvence. Stanice Radiožurnál bude na většině sítí dostupná na 107,9 MHz a regionální vysílání na 107,5 MHz.

Řazení rozhlasových stanic

Nejčastější dotazy ke změnám v digitálním vysílání

Jaké změny proběhnou v příjmu digitálních rádií na síti UPC?

Nabídka rozhlasových stanic bude rozšířena na 80 rádií. V nabídce najdete všechna celoplošná, regionální i žánrová rádia Českého rozhlasu, Frekvenci 1, Evropu 2 a Impuls, nejlepší regionální rádia a výběr zahraničních stanic.

Jaké novinky najdu v nabídce digitálních rádií?

  • všechna regionální rádia České rozhlasu: Brno, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Sever a další
  • speciály Českého rozhlasu: Regina, Retro ..a samozřejmě Wave, Jazz a Junior
  • celoplošná rádia a sítě: Kiss, Fajn, Hitradio, Blaník
  • nejlepší regionální stanice: Haná, Krokodýl, Petrov, Černá hora, Contact Liberec, Bonton, City937 a mnoho dalších
  • žánrová rádia: taneční Spin, Radio 1 a Expres, Radio Beat a Rockzone, Oldies a Country

Co musím provést pro naladění nových stanic?

Vůbec nic, pokud máte digitální kabelový přijímač od UPC. Nové stanice naladí a přidá do nabídky. Klienti s Horizon Mediaboxy mají navíc výhodu, že stanice budou logicky seřazeny podle přehledu.

Vlastním TV přijímač a potřebuji nové stanice doladit. Jak na to?

Ideální cesta je manuální doladění rádií na frekvenci 586 MHz, SR (symbol rate / rychlost) 6900, QAM 256.

Kde najdu svoji oblíbenou stanici?

Podívejte se na nabídku rozhlasových stanic dostupných v nabídce digitální televize. Vaše náměty na další stanice nám můžete sdělit na kontaktních místech nebo třeba na sociálních sítích. Podívejte se na všechny možnosti kontaktu.

Proč mám přejít na digitální vysílání rádií?

Kvalita příjmu je zásadní. Digitální rádia přijímáme digitálně, tedy bez rušení a bez šumu známého z FM vysílání. Čistý poslech je u vybraných stanic doplněný programovým průvodcem (EPG).

Co potřebuji k příjmu digitálních rádií?

Jako klient digitální televize jednoduše využijete svůj stávající Horizon Mediabox, kde v nabídce programů najdete také rozhlasové programy od pozice 301. Pokud máte objednanou nabídku MINI, přejděte na digitální Horizon Klasik.

Jak si mám propojit Horizon Mediabox a receiver?

Máte 2 možnosti, využít analogový signál z výstupu cinch nebo scart, nebo digitální signál z digitálního optického výstupu Horizon Mediaboxu do příslušného vstupu Vašeho receiveru.

Mohu pro příjem digitálních rádií využít svůj DAB nebo DVB-T přijímač?

Ne, UPC prozatím tuto možnost nepodporuje.

 

Nejčastější dotazy ke změnám v FM pásmu

Jaké změny proběhnou v FM pásmu?

Na většině sítí bude rozhlasové stanice v FM pásmu přesunuty do vyššího pásma od 100 do 108 MHz. Zásadní stanice Českého rozhlasu Radiožurnál, regionální vysílání a také Vltava dostávají pevné a nerušené pozice 107,9 MHz (Radiožurnál), 107,5 a 107,1 MHz.

Kde se změny projeví?

Změna se dotkne pouze rozhlasových přijímačů připojených na síť kabelové televize UPC. Pokud nemáte rádia na síť UPC připojené, nadále přijímáte rozhlas na frekvencích dostupných v pozemském vysílání.
K žádným změnám také nedochází na malých stanicích mimo digitální sítě.

Kdy ke změnám dojde?

Změny budou probíhat postupně. Podívejte se na seznam stanic a jejich řazení v FM pásmu.

Jak si mám rádia přeladit?

Nejjednodušší cestou je využít možnosti automatického ladění (auto-scan). Pokud preferujete ruční ladění, doporučujeme začít na frekvenci 107,9 MHz (Český rozhlas Radiožurnál) a další stanice ladit postupně na nižší frekvence. Podívejte se na seznam stanic a jejich řazení v FM pásmu.

Co je důvodem změny?

Ke změně přistupujeme z důvodu optimalizace přenosových kapacit. Příjem v FM pásmu již není tolik preferován, klienti postupně přechází na digitální vysílání. Navíc v digitálním vysílání je více prostoru pro regionální a žánrová rádia. Výhodou digitálu je také dostupný monitoring vysílání.

Proč nejsou v přehledu uvedeny stanice pod 100 MHz?

Pásmo pod 100 MHz nebude kvůli potenciálnímu rušení garantováno.

Kde najdu svoji oblíbenou stanici?

Podívejte se na nabídku rozhlasových stanic dostupných v FM pásmu. Vaše náměty na další stanice nám můžete sdělit na kontaktních místech nebo třeba na sociálních sítích. Podívejte se na všechny možnosti kontaktu.

Jak dlouho ještě budete šířit rozhlasové stanice v FM pásmu?

Určitě zachováme část FM pásma od 100 do 108 MHz a přístup k rádiím Českého rozhlasu a dalším vybraným stanicím do roku 2018. Další případné změny se budou odvíjet od přechodu na pozemské digitální vysílání (DAB).

Připravujete přechod na DAB?

DAB je technologie pro pozemní vysílání rozhlasových stanic. V kabelové distribuci preferujeme digitální kabelovou televizi (DVB-C).