Podporuje síť UPC internetový protokol verze 6 (IPv6)?

IPv6 (internetový protokol, verze 6) je nová generace čísel internetového protokolu a jedná se v podstatě o vylepšení IP verze 4 (IPv4). Internetový protokol – běžně nazývaný IP – je sada dohodnutých norem, které stanoví způsob, jakým internet funguje. Byl oficiálně zaveden v roce 1982 a zajišťuje, aby technická pravidla, na kterých je internet založen, byla po celém světě stejná. Základ IPv6 je stejný jako základ IPv4 – zařízení mohou IPv6 využívat jako zdrojové a cílové adresy pro posílání paketů po síti.

 

O co jde v záležitosti s IPv6?

Čísla v rámci IPv4 docházejí, především proto, že dnes používá internet mnohem více lidí, než kdo kdy předpokládal, a to způsobem, který byl dříve nepředstavitelný – například pro stahování videí, chatování, e-mailování apod. Proto je zapotřebí více IP adres.

Proč UPC zavádí IPv6?

Začíná být nedostatek adres IP v rámci IPv4 – samotná Liberty Global/UPC se však s tímto problémem bezprostředně nepotýká.

Budou nadále fungovat všechny ostatní služby (antivirus, e-mail atd.), až bude zaveden IPv6?

Ano – nezpůsobí to přerušení žádné služby. Způsob zavedení IPv6, který Liberty Global/UPC zvolila, bude podporovat IP adresy v4 a v6 a služby ve stejné infrastruktuře.

Přinese zavedení IPv6 zákazníkům UPC nějaké konkrétní výhody?

Zavedení nepřinese žádné přímé výhody – dlouhodobější výhodou pro zákazníky je to, že jakékoli zařízení v domácnosti zákazníka by mohlo získat unikátní IP adresu – což by mohlo umožnit přímou komunikaci s těmito zařízeními (například s lednicí nebo kávovarem).