Jak mohu přes Wi-Fi dosáhnout vyšší rychlosti?

Pro dosažení těch nejvyšších rychlostí doporučujeme připojit se k modemu kabelem, ale je jasné, že v moderní domácnosti plné různých zařízení připojených k internetu to není vždy možné.

Rychlost přes WiFi není ovlivněná vždy tarifem, ale technologií Wi-Fi jako takovou. Pokud máte např. tarif Internet 150 s rychlostí 150 Mbit/s, a přes Wi-Fi Vám poběží rychlost 20 Mbit/sec, po zvýšení tarifu na Internet 300 bude rychlost přes Wi-Fi stále 20Mbit/s, jelikož tento druh přenosu není omezen rychlostí námi poskytovanou, ale jinými faktory.

Pokud se Vám jeví přenosová rychlost příliš nízká, využijte našeho online průvodce. Zvolte správný typ modemu a pokračujte níže do sekce Internet je velmi pomalý. Některé obecné rady k Wi-Fi připojení uvádíme níže.


Omezte počet zařízení, která jsou ve Vaší domácnosti online v jeden okamžik
Máte byt nebo dům plný notebooků, tabletů a chytrých telefonů? Jestli se všechna tato zařízení připojují k internetu současně, s největší pravděpodobností se navzájem zpomalují, protože sdílí jedno přípojné místo.

Ověřte si maximální rychlost dosažitelnou na Vašem zařízení
Síťové karty používají několik Wi-Fi standardů. U každého z nich je jiná maximální přenosová rychlost v laboratorních podmínkách a také jiná maximální rychlost v reálném prostředí. Tuto rychlost může výrazně ovlivnit další rušení v okolí způsobné jinými Wi-Fi sítěmi. Nejpoužívanější standard v dnešních zařízeních je IEEE 802.11b/g kde je průměrně dosahovaná rychlost cca 20Mbit/s. Novější síťové karty hlavně v noteboocích využívají IEEE 802.11 b/g/n, kde průměrně dosahovaná rychlost činí přibližně 20-40 Mbit/s, pokud nedochází k neshodě mezi kartou v zařízení pro vysílání (modem/router) a kartou v přijímacím zařízení (notebook, tablet, smartphone apod.), tím se může rychlost výrazně snížit.

Zabezpečte se
Viry, malware, spyware a další internetové hrozby mohou zpomalovat Váš počítač a s ním i internetové připojení. Doporučujeme mít nainstalovaný antivirový program a provádět pravidelnou kontrolu. Zkontrolujte také vhodné zabezpečení Vaší Wi-Fi sítě použitím šifrování WPA2 nebo ověřením MAC adres, aby soused nebo někdo jiný v dosahu signálu nemohl zdarma využívat Vaše připojení a ubírat mu výkon, který byste měli dostávat Vy, nebo jinak ohrožovat bezpečnost Vaší sítě. Omezení těchto rizik dosáhnete pravidelnou změnou názvu Vaší Wi-Fi sítě a hesla. Návod na změnu najdete v našem průvodci. Zvolte správný typ modemu a pokračujte níže do sekce Nastavení a zabezpečení, kde návod naleznete.

Používejte poslední verzi internetového prohlížeče
Nejnovější verze prohlížečů jsou optimalizovány pro vysoké rychlosti připojení, takže čím aktuálnější verzi máte, tím pravděpodobněji bude prohlížení internetu rychlé. Navíc čím novější verze, tím lepší bezpečnostní prvky a vlastnosti prohlížeče. Doporučujeme stahovat nejnovější verze přímo ze stránek výrobců těchto programů.

Ověřte, že v počítači neběží žádné programy na pozadí
Jestli máte v počítači programy přijímající nebo odesílající data (např. torrentové nebo FTP klienty), ovlivní to měření rychlosti. Před spuštěním testů tyto programy vypněte. Projděte si také další tipy v tomto článku.

Změňte Wi-Fi kanál
Průběžná změna Wi-Fi kanálu může vylepšit rychlost bezdrátového připojení. Návod na změnu kanálu najdete v našem průvodci. Zvolte správný typ modemu a pokračujte níže do sekce Nastavení a zabezpečení, kde návod naleznete. Zkoušejte postupně kanály měnit, abyste našli ten nejvhodnější.

 

Po prověření kroků výše zkuste znovu test rychlosti