Která Wi-Fi je lepší? 2,4 GHz nebo 5 GHz?

Potřebujete stahovat velké soubory nebo často sledujete online filmy ve vysoké kvalitě, případně doma přenášíte video obsah do jiných zařízení, ale rychlost a stabilita Vaší bezdrátové sítě Wi-Fi na to už nestačí? Pak jsme pro Vás připravili pár užitečných informací a rad v tomto článku.

Možná jste se setkali se situací, kdy celé hodiny hledáte nějaký obsah ke stažení, a když už se Vám ho vítězně podaří na internetu dohledat, jeví se, že ho budete ukládat celou věčnost, nebo se uprostřed stahování spojení přeruší, a je třeba začít znova. Nebo se webové stránky načítají příliš dlouho a sledování klipů je prakticky nemožné, protože se video neustále zastavuje. V tomto případě je na čase podívat se Wi-Fi sítím trochu na kloub.

 

 

Bezdrátové pásmo 2,4 GHz

Jedná se o technologicky starší platformu pro bezdrátové sítě včetně Wi-Fi. Její zásadní nevýhodou je velká rozšířenost v domácnostech – do relativně malého rozsahu pásma se musí „vejít“ všechny Wi-Fi sítě v okolí a další bezdrátové technologie a přístroje pracující na této frekvenci: bluetooth zařízení, bezdrátové mikrofony, některé rádiové dálkové ovladače (např. k herním konzolím), dětské chůvičky a řada dalších. V našich chytrých domácnostech se tak postupně zvyšuje počet bezdrátových sítí, a když je únosná mez překonána, stává se často připojení k internetu pomocí Wi-Fi na 2,4GHz pásmu na řadě míst takřka nepoužitelné. Vzájemným působením bezdrátových zařízení vysílajících na této frekvenci totiž dochází k rušení, které má zpravidla za následek výrazné kolísání přenosové rychlosti nebo úplné výpadky spojení. Na tomto frekvenčním pásmu bezdrátová síť může vysílat pouze na 13 kanálech, které se nejen vzájemně překrývají a ovlivňují, ale každá Wi-Fi síť potřebuje pro svůj provoz obvykle 2-4 z nich. Pokud je v okolí takových bezdrátových sítí příliš, nabízí se řešení první volby – vyzkoušet v těchto případech Wi-Fi na jiném pásmu.

 

Bezdrátové pásmo 5 GHz

Představuje novější a vyspělejší rozsah pro vysílání Wi-Fi, má také více kanálů, které se vzájemně nepřekrývají. K rušení pak dochází výhradně tehdy, pokud sousední 5GHz sítě vysílají na témže kanálu. Využitím této technologie lze zvýšit přenosovou rychlost, a zlepšit též stabilitu připojení k bezdrátové síti. Aktuální nabídka tarifů UPC Internet poskytuje našim klientům skutečně prémiovou přenosovou rychlost, proto se používání 5 GHz Wi-Fi doporučuje.

Aby bylo možné vysílat i přijímat data v tomto pásmu, je nezbytné používat správné vybavení – kompatibilní router a bezdrátový síťový adaptér v notebooku, tabletu nebo telefonu. I v dnešní době stále není samozřejmostí, že i nově pořízená domácí výpočetní technika disponuje zařízením, které na této frekvenci umí komunikovat. Ze strany UPC jsme tuto možnost již před lety ošetřili – většina našich Wi-Fi modemů je touto funkcí vybavena (přehled těchto zařízení s odkazy na návody na aktivaci 5GHz sítě naleznete níže), bude tedy potřeba zaměřit se nejprve na prověření Vaší Wi-Fi techniky.

 

 
 

Bezdrátové adaptéry Wi-Fi

Do současných mobilních zařízení (notebooky, tablety, chytré telefony a další) se dodávají tzv. Wi-Fi adaptéry (karty), které jsou jejich nezbytnou součástí, aby vůbec fungovalo bezdrátové připojení k domácí síti a internetu. Pro ilustraci uvádíme dva základní typy – pro pásmo 2,4 GHz (s normou 802.11 b/g/n) a tzv. dual band adaptéry, které umí pracovat na pásmech 2,4 a 5 GHz zvlášť (norma 802.11 n/ac, případně novější). Pokud netušíte, jak na počítačích s operačním systémem Windows 7 a novějším jednoduše odhalíte, zda Váš bezdrátový adaptér Wi-Fi umí pracovat na frekvenci 5 GHz, projděte si tento návod.

 

UPC Wi-Fi modemy

Jak již bylo zmíněno, většina našich Wi-Fi modemů vysílací pásmo 5 GHz podporuje. Níže uvádíme jejich seznam s odkazem na stránky s informacemi a návody k nastavení.

Technicolor TC7200 – podpora 2,4 GHz, nebo 5 GHz (vysílací módy lze přepnout)

UBEE EVW3226 – podpora 2,4 GHz, nebo 5 GHz (vysílací módy lze přepnout)

COMPAL CH7465LG – dual band modem/router (podporuje 2,4 GHz a 5 GHz, vysílá obě sítě současně)

HD DVR Mediabox – dual band modem/router (podporuje 2,4 GHz a 5 GHz, vysílá obě sítě současně, každá z nich má továrně nastavený odlišný název sítě – tzv. SSID)

Pokud žádné z uvedených Wi-Fi zařízení od nás nevyužíváte, případně máte UPC kabelový modem bez podpory Wi-Fi, kontaktujte nás, zařídíme Vám jeho výměnu.