Ladění přijímačů televizního a rozhlasového vysílání

Správné naladění přístroje je hlavním předpokladem pro sledování celého rozsahu Vámi placené programové nabídky, i bez přítomnosti CA modulu přijímač naladí pozice všech rozhlasových i televizních stanic, dekódovací karta s modulem pak zajistí navíc odemčení těch, které jsou součástí Vašeho tarifu a doplňkových balíčků služby UPC Televize.

 

Tip: Jaké programy máte předplaceny, se můžete po přihlášení dovědět v internetové samoobsluze Moje UPC.

 

Většina moderních přijímačů disponuje funkcí automatické aktualizace programové sestavy. Ta se může hodit v případech, kdy dojde ke změně pozice nebo vysílací frekvence některého kanálu nebo jiný nový přibude ve Vaší nabídce, ne vždy však pracuje korektně, a tak se může stát, že někdy stanice z nabídky vypadnou. Pokud některé kanály postrádáte nebo instalujete službu UPC Televize na nový přijímač, projděte si zde uvedené rady. Další důležité informace pro správný příjem digitální televize s CA modulem UPC, například ohledně potřebné specifikace přijímače a kompatibilitě, najdete v sekci o zařízení.

 

Tip: Pokud Váš přijímač neumí reagovat na změny programové nabídky UPC nebo vysílacího kmitočtu některých kanálů, doporučujeme občasně sledovat aktualizovaný frekvenční přehled stanic a přístroj několikrát ročně přeladit, abyste získali nově přidané stanice nebo obnovili vysílání na přeřazeném kanále. V případě změny v nastaveném tarifu nebo doplňkových balíčcích pak bude přeladění na takovém přijímači nezbytné.

 

V závislosti na technické specifikaci přijímače, typu použitého tuneru a zvoleném způsobu ladění lze televizní a rozhlasové stanice ze služby UPC Televize přijímat v několika pásmech:

 

Analogové vysílání (ATV) – dostupné jen v některých lokalitách, vhodné pro příjem na starších přijímačích bez digitálního tuneru nebo set-top boxu, zahrnuje velmi omezený počet stanic s nejnižší přenosovou kvalitou, neumožňuje přenos v digitální kvalitě ani dekódování placených stanic pomocí CA modulu. Lze ho naladit jak na starších, tak na většině nových přístrojů (například při chybné volbě pásma ladění).

 

Tip: Při ladění některých TV přijímačů odpovídá nastavení v menu označení tohoto pásma jako „analog“, „antenna“ apod.

 

Pásmo DVB-T – odpovídá pozemnímu digitálnímu vysílání, které jsme převedli do naší kabelové sítě a které lze běžně přijímat například i pomocí pokojových antén nebo ze společného rozvodu. Jedná se o základní službu digitální televize k UPC Internetu (bez potřeby dalšího zařízení), na tomto pásmu lze ladit volně šířené kanály, z nichž jen několik je v HD kvalitě. Při nesprávné volbě pásma při ladění na digitálních přijímačích s CA modulem neumožní zobrazení kódovaných kanálů z placené nabídky v seznamu kanálů.

 

Tip: V menu přístrojů lze dohledat označení tohoto pásma jako „digital“, „digital antenna“ apod.

 

Pásmo DVB-C (v naší síti 538 – 770 MHz) – určené pro příjem digitální UPC Televize na přístrojích s CA modulem nebo set-top boxech UPC, obsahuje nekódovanou i kódovanou nabídku kanálů a rozšířené spektrum rozhlasových stanic. Správný postup ladění přístrojů pro příjem placené nabídky UPC Televize v tomto pásmu uvádíme dále, v menu přístrojů bývá toto pásmo označováno jako „digital-kabel“, „digital cable“ apod.

 

Moderní televizní přijímače umějí zpravidla v několika jednoduchých krocích automaticky naladit všechny dostupné kanály pásma DVB-C, případně automaticky přednastaví optimální hodnoty pro ladění. U zařízení některých značek je však nutné předem zvolit správné pásmo nebo jiné parametry a někdy je potřeba provést kompletní ruční ladění, případně zvolit nastavení země. Připravili jsme pro Vás univerzální postupy: