Návod na ruční přidání kanálů

Pokud odhlédneme od skutečnosti, že si můžete vlastní programovou nabídku kabelové televize sami rozšiřovat úpravou tarifu nebo doplňkových balíčků, sestava kanálů UPC Televize se z důvodu optimalizace nebo zařazení nových stanic obvykle několikrát ročně mění. Řada přijímačů podobné situace umí vyřešit samostatně a do stávajícího seznamu programů změny promítnout bez zásahu uživatele, u některých je potřeba zapnout automatickou aktualizaci nebo kanály doladit.

 

Ručním vyhledáním změn kanálů po jednotlivých frekvencích se obvykle vyhnete zpřeházení uložené programové nabídky, jak tomu bývá u kompletního ladění, nelze to však zaručit ve všech případech. Záleží vždy na způsobu, jakým je přístroj zařadí do nabídky, někdy se však celkovému přeladění přijímače nevyhnete.

 

Pomocí následujícího obecného postupu se pokusíme přiblížit, jak princip ručního ladění funguje. Názvosloví a umístění položek v menu přijímačů se obvykle liší, přesnější informace poskytne technická podpora výrobce nebo manuál k zařízení.

 

1. Nejprve ověřte, zda kanály, které postrádáte, spadají do Vámi zvolené programové nabídky.

 

Tip: Aktuální nastavení služeb naleznete v internetové samoobsluze Moje UPC (v sekci Televize) a odpovídající skladbu kanálů pak v přehledu programů nebo nabídkovém letáku.

 
 

2. Stáhněte si a otevřete frekvenční přehled stanic. V tomto dokumentu naleznete seznam všech aktuálně vysílaných rozhlasových a televizních programů UPC v pásmu DVB-C (digitální kabelové televize) rozdělených do tzv. multiplexů (balíků kanálů vysílaných na společných frekvencích).

 
 

3. Vyhledejte požadované kanály a zapište si frekvenci, symbolovou rychlost a modulaci odpovídajících multiplexů, údaje budete potřebovat v dalších krocích.

 

Příklad: V nabídce stanic na Vašem přijímači chybí kanál Očko Black HD, ačkoli ho máte předplacený. Dle frekvenčního přehledu stanice odpovídá multiplexu 22 o frekvenci 610 MHz, přenosové rychlosti 6900 kS/s a modulaci 256 QAM.

 

Tip: Pokud zjistíte, že postrádáte všechny kanály, které přísluší jednomu naladěnému multiplexu, může se jednat o výpadek nebo technickou závadu, kterou se nejprve pokuste vyloučit. Postup najdete v návodu na řešení potíží při výpadku několika kanálů.

 
 

4. Vyhledejte ruční ladění stanic v menu Vašeho přijímače, obvyklá cesta je přes položku vysílání, nastavení kanálů a ruční ladění. Zpravidla se zobrazí seznam naladěných multiplexů s možností na nich aktualizovat (vyhledat) změny kanálů nebo přidat nový multiplex (zadat frekvenci).

 
 

5. Najděte v přehledu frekvenci odpovídající multiplexu dle bodu 3 nebo zadejte jeho frekvenci, modulaci a symbolovou rychlost a zahajte hledání.

 
 

6. V případě, že se nepodařilo příslušné programy přidat, ačkoli jsou splněny všechny předpoklady, abyste je mohli sledovat, kontaktujte technickou podporu výrobce Vašeho přijímače a postup přidání kanálů s ní konzultujte.

 
 

Příklad obrazovek ručního ladění