HDMI a Ethernet

HDMI kabel slouží pro přenos digitálního obrazu a zvuku z Mediaboxu do televizoru. Na trhu existuje nespočet variant, pro účely zapojení našeho set-top boxu do Vašeho přijímače postačí ten, který je přiložen v balení spolu se zařízením (typ HDMI 1.4). Pokud vlastníte domácí kino nebo AV receiver/zesilovač a zvuk chcete z televize reprodukovat jeho prostřednictvím, doporučujeme Mediabox propojit se zesilovačem pomocí optického kabelu S/PDIF (tzv. Toslink – viz dále), vyhnete se tak zbytečnému nárůstu zpoždění mezi obrazem a zvukem, bude-li zesilovač nebo domácí kino připojeno jiným kabelem z televize.

 

AV přijímače (receivery) nebo některá domácí kina, o kterých již byla řeč, umí zprostředkovat výrazně kvalitnější zvukový zážitek než vestavěné reproduktory televizorů. U novějších modelů těchto zařízení naleznete řadu možností k propojení s našimi HD Mediaboxy – například pomocí páru HDMI kabelů (jeden spojuje set-top box s AV receiverem a druhý pak receiver s TV). Občasnou nevýhodou takového způsobu zapojení bývá u některých AV přijímačů vyšší nebo nižší úroveň zpoždění obrazu a zvuku, které je obvykle způsobeno prodloužením odezvy vzniklým během zpracování audio signálu uvnitř zařízení.

 

Tip: Abyste se možnému výskytu uvedeného neduhu vyhnuli, můžete využít propojení AV přijímače (domácího kina/zesilovače) a set-top boxu pomocí optického kabelu Toslink (nutno dokoupit), HD Mediaboxy jsou příslušnými optickými výstupy S/PDIF již vybaveny. Zvuk se pak přenáší optickým kabelem do receiveru, který audio signál zpracuje a posílá do reprosoustav, video signál pak vedete kabelem HDMI ze set-top boxu do televizoru, který ukáže obraz. Tímto způsobem můžete případné zpoždění eliminovat.

Kabel HDMI

Příklad optického kabelu TOSLINK

 
 

Výraz ethernet vymezuje soubor technologií pro datový přenos po síťových a optických kabelech, pro naše účely si vystačíme s označením pro kroucenou dvojlinku (neboli tzv. ethernetový/síťový/LAN kabel), díky které můžete propojit HD Mediabox s modemem, a využívat tak interaktivní obsah Horizon služeb. Na našem trhu se jedná o jeden z nejběžněji dostupných artiklů svého druhu, v případě potřeby je k dostání i v průměrných supermarketech.


Existuje řada typů síťových kabelů lišících se vzájemně podle toho, jaké přenosové rychlosti podporují. Pro potřeby HD Mediaboxu postačí ethernetový kabel s označením Cat5/Cat5e, jeden takový jsme Vám k set-top boxu již přibalili. Pokud Vám jeho délka nevyhovuje (například máte-li modem a set-top box od sebe daleko), dokoupit můžete delší balený nebo ve specializovaných prodejnách s výpočetní technikou Vám na počkání zastřihnou potřebnou délku na míru a opatří příslušnými koncovkami (nejedná se přitom o nákladnou záležitost, cena kabelu se pohybuje v řádu několika korun za metr). Šikovnější uživatelé si mohou pomocí tzv. krimpovacích kleští kabel zhotovit sami.


Tip: Některé nově postavené byty nebo domy se během realizace elektroinstalace vybavují do každé místnosti takzvanými ethernetovými zásuvkami (lze jimi během rekonstrukce elektroinstalace opatřit i starší obývací jednotky), aby nebylo nutné provádět zásah do zdiva v případě, kdy je potřeba propojit zařízení, nacházející se v různých místnostech, síťovým kabelem. Máte-li modem například v ložnici, ale HD Mediabox v obývacím pokoji, přitom Vaše domácnost ethernetové zásuvky nemá, může v některých případech posloužit i Powerline adapter.

Ethernetová (datová) zásuvka

Kabel s ethernetovými koncovkami RJ-45