UPC TV a přechod pozemního vysílání na DVB-T2

S blížícím se přechodem pozemního vysílání na DVB-T2 se nás zákazníci stále více dotazují, jestli se jich přechod nějak dotýká, když využívají naši UPC Televizi. Odpověď je velmi jednoduchá – přechod na DVB-T2 se UPC TV vůbec netýká, tzn. zákazníci UPC Televize nemusí vůbec nic řešit! Nemusíte si kupovat nové set-top boxy nebo TV přijímače a přitom budete i nadále přijímat své programy v té nejvyšší možné kvalitě.

 

UPC si většinou zajišťuje příjem programů z jiných zdrojů než z DVB-T. S velkými vysílateli jako jsou Česká televize, TV NOVA, FTV Prima a TV Barrandov máme své vlastní propojení přímo ze studia a odbavovacího pracoviště do UPC. Tyto zdroje jsou logicky kvalitnější.

 

Zákazníci s digitálními nabídkami Klasik, Komfort a Komplet

České programy od nabídky Klasik a výše jsou většinou již v HD kvalitě a přímo ze studií. I další programy budeme postupně převádět na vysílání ve vyšší obrazové kvalitě, tak jak budou dostupné od jednotlivých dodavatelů.

 

Zákazníci s nabídkou TV Start

Specifickou nabídkou je TV Start, kde nabízíme 40 TV programů ve formátu vhodném pro DVB-T přijímače. TV Start využívají například klienti Internetu nebo domácností s televizní službou pro další TV přijímače (druhá televize v domácnosti). Ani tady neočekáváme žádné zásadní změny. TV přijímač, na kterém dnes nabídku TV Start přijímáte, bude bez problému a potřeby přelaďování hrát stejně i za rok.

 

Mobilní televize Horizon Go

Pro příjem programů v aplikaci a na webovém rozhraní se také nic nemění.

 

 

Další otázky a odpovědi:

 

Mám UPC TV s nabídkou Klasik (Komfort nebo Komplet) a Mediabox od UPC, musí mít můj TV přijímač podporu DVB-T2?

Určitě ne, signál se do Mediaboxu UPC dostane po síti UPC a zpracuje jej Mediabox. Do TV přijímače signál přenášíte prostřednictvím kabelu HDMI. Nedochází zde vůbec k propojení s DVB-T2.

Využívám UPC TV s nabídkou Klasik (Komfort nebo Komplet) v TV přijímači s CA modulem a kartou od UPC. Musí mít můj TV přijímač podporu DVB-T2?

Určitě ne. Digitální TV UPC běží a nadále poběží ve formátu DVB-C. Není potřeba ani DVB-T2, ani DVB-C2..

Bude Nova a Prima vysílat v HD v nové pozemní televizi DVB-T2?

Určitě ne. Česká televize již vysílá v HD v tzv. plném rozlišení 1920x1080. Nova a Prima budou vysílat v rozlišení 960x540, někdy označovaném jako SD+ nebo q(kvazi)HD. Počet bodů oproti HD je ¼. Jen pro srovnání, současné SD vysílání má rozlišení 720x576 řádků.

Jak si TV Start naladím?

Nabídka TV Start má jednotné ladění na síti UPC, a to od kanálu 21, frekvence 474 MHz. 7 multiplexů od K21 do K27 pohodlně přenese 40 TV programů včetně 4 HD.

Potřebuji něco měnit na nabídce TV Start?

Pro TV Start není potřeba nic měnit. Stále platí, že TV Start a programy v něm obsažené jsou ve formátu vhodném pro televizory s DVB-T tunerem.

Mám televizor s tunery DVB-T2 a DVB-T, potřebuji něco měnit?

Není nic potřeba měnit. Televizní přijímač zpracuje obě normy. Pro TV Start využije DVB-T.

Bude se nabídka TV Start měnit?

Nepředpokládáme zásadní změny v této nabídce. Zvažujeme, že nahradíme ČT24 a ČT :D / ČT art verzemi v HD kvalitě.

Jsou nějaké regionální odlišnosti v TV Start?

Ve spolupráci s regionálními TV se TV Start snažíme upravovat. Takže v Čechách najdete například TV Prahu a plzeňský TV ZAK, na severní Moravě POLAR a na jižní Moravě TV Slovácko.

Jaký bude rozdíl mezi nabídkou TV Start a pozemním vysíláním v DVB-T2?

TV Start nadále nabídne minimálně 40 TV programů. Počet HD programů může být navýšen na 5-6. Pozemní vysílání určitě nabídne větší počet programů než současných 30. V opravdovém HD budou jen programy České televize (jako u TV Start).

Proč UPC nevysílá v nabídce TV Start programy Novy a Primy v HD?

HD vysílání Novy a Primy je smluvně spojeno s nabídkami Klasik a výše. Za tyto klienty a diváky UPC platí Nově a Primě dohodnuté poplatky.

Je potřeba něco měnit na příjmu televize do zásuvky UPC a propojení do TV přijímače?

Určitě ne, změny po zásuvku UPC zajišťuje UPC. Zásuvku a TV přijímač je vhodné mít propojený kvalitní anténním kabelem, který je běžně k dostání u všech elektro prodejců. Pokud máte více TV přijímačů a potřebujete rozbočovač, volte určitě kovový, který není tak náchylný na případné rušení.

A co výjimky? Protože výjimka potvrzuje pravidlo.

Ano, na 5 malých sítích (Bohušovice, Černošice, Litovel, Lysá nad Labem a Slaný) je příjem nabídky TV Start z místního DVB-T. Případné změny ale budeme klientům komunikovat.

 
 
 

 

 

Další otázky a odpovědi budeme postupně doplňovat na této stránce i na upczone.