MĚŘENÍ RYCHLOSTI INTERNETU

Skutečnou rychlost internetového připojení naměřenou na Vašem počítači nebo mobilním zařízení ovlivňuje velká řada faktorů. Připravili jsme si pro Vás pár rad a tipů pro dosažení správných výsledků.

Jak správně měřit rychlost internetu

Společnost UPC nepoužívá na své síti agregaci, dodržíte-li tedy následující pokyny, můžete se těšit z přesnějších výsledků měření. V opačném případě může dojít ke zkreslení, a proto bude nutné získané hodnoty považovat jen za orientační.

 1. Ověřte si používaný internetový tarif UPC
  Na smlouvě, vyúčtování nebo v zákaznickém portálu Moje UPC můžete zjistit název balíčku, který jste si objednali. Na našich stránkách nebo v aktuálně platném Ceníku najdete specifikace jednotlivých tarifů včetně rychlosti stahování (download) a odesílání (upload), případně garantované minimum. Takto budete vědět, jaké hodnoty z měření máte očekávat.
 2. Použijte ethernetový kabel
  Součástí balení našich modemů je ethernetový kabel, použijte ho k propojení modemu a počítače. Je to jediný spolehlivý způsob, jak zabezpečíte objektivitu měření. Wi-Fi má proměnlivou rychlost, kterou ovlivňuje spousta činitelů. Blíže o měření s použitím bezdrátové sítě se můžete dočíst níže.
 3. Měřte samostatně
  Zajistěte před zahájením měření, aby ostatní Vaše zařízení (další počítače, tablety, telefony, chytrá televize, herní konzole aj.) byla od internetu (Wi-Fi) odpojena, zamezíte tak zkreslení hodnot.
 4. Prověřte aktivní stahování
  Vyčkejte na dokončení stahování aktualizací operačního systému nebo ostatních programů v zařízení nebo je zastavte. Tyto procesy, stejně jako stahování z různých uložišť nebo pomocí peer2peer programů pro sdílení souborů na internetu (například přes tzv. torrenty), snižují dostupnou rychlost připojení k internetu.

  Tip: Pomocí klávesové zkratky Ctrl + Shift + Esc vyvolejte ve Windows Správce úloh. Na záložce Výkon klepněte na položku Síť (Ethernet). Čím nižší hodnoty se zobrazují, tím přesnější bude měření.
 5. Vypněte VPN služby
  Servery těchto programů, sloužících ke zvýšení úrovně zabezpečení připojení k domácí nebo firemní síti (samostatně např. Citrix Workspace, HotSpot Shield, ExpressVNP, Tor aj. nebo jako součásti některých antivirů), omezují přenosovou rychlost. Naměřené hodnoty budou výrazně nižší, ve firemní VPN navíc změříte rychlost jiného připojení než domácího.
 6. Prověřte stav počítače
  Neaktuální software a ovladače nebo spousta spuštěných procesů na pozadí (skenování antivirem, optimalizační procesy nebo jiné plánované úlohy) mohou negativně ovlivnit naměřené hodnoty. Projděte si bližší informace v článku Počítač, operační systém a webový prohlížeč.
 7. Zvolte vhodnou službu pro měření
  Na internetu najdete velkou řadu tzv. „měřičů rychlosti“. Ne všechny služby ale běží na dostatečně rychlých serverech, proto se mohou výsledky vzájemně lišit. Pro optimální měření doporučujeme použít níže uvedený odkaz.

MĚŘÍM PŘES ETHERNETOVÝ KABEL

Připojujeme ještě několik rad specifických pro provádění měření po UTP (ethernetovém) kabelu.

 • U tarifů Internet 100 a vyšších je nutné mít instalovanou síťovou kartu umožňující rychlost přenosu dat 1 Gbps (pomalejší karty podporující rychlost přenosu 100 Mbps budou měření zkreslovat).
 • Pokud dosahujete zvláště u vyšších tarifů opakovaně rychlost blížící se 100 Mbit/s, zkontrolujte nastavení síťové karty (například zda není nastavena na 100Mbit režim a zda není aktivní funkce „green ethernet“).
 • Používejte kvalitní síťové kabely nejníže kategorie 5e (údaj o kategorii by měl být vyznačen přímo na kabelu), jestliže je kabel někde viditelně zalomený, pomačkaný, případně je poškozená nebo nekompletní některá jeho koncovka, raději ho vyměňte za nový.
 • Máte-li pocit, že jste pro nastavení plného výkonu domácí sítě udělali maximum, ale rychlost stále neodpovídá Vámi zvolenému tarifu, využijte některých rad uvedených v našem průvodci. V sekci zvolte správný modem UPC a pokračujte níže na záložku Internet je velmi pomalý.

MĚŘÍM PŘES WI-FI

Nemáte-li doma po ruce žádné zařízení, ke kterému byste mohli připojit ethernetový kabel (např. u tabletů, smartphonů nebo ultrabooků), a jste tak závislí jen na bezdrátovém přenosu přes Wi-Fi, doporučujeme dodržet pár následujících rad. Přestože rychlost často kolísá a zpravidla nedosáhnete stejně dobrých výsledků jako u připojení po ethernetu, můžete se pokusit svá měření optimalizovat.

 • Ověřte, zda modem není na zemi, v rohu místnosti nebo v nábytku, ideální je ho umístit na stůl nebo samostatnou polici tak, aby se v jeho bezprostředním okolí nenacházely žádné předměty nebo další elektronická zařízení.
 • Měřte v téže místnosti, ve které máte UPC modem (případně vlastní Wi-Fi router), vyhnete se poklesu úrovně signálu, a tím i nižší dosažené přenosové rychlosti.
 • Využívejte raději novější přenosové pásmo 5 GHz za předpokladu, že ho Vaše zařízení a modem UPC podporuje, omezíte tím rušení okolními Wi-Fi sítěmi, a zvýšíte si též rychlost. Doporučujeme projít také další důležité informace, které jsme pro Vás připravili v našem Wi-Fi průvodci.