Počítač, operační systém a webový prohlížeč

Některé starší operační systémy Windows nepracují s vyššími rychlostmi internetu dostatečně efektivně. Odchylky v dosažené rychlosti připojení se projevují i při použití rozdílných internetových prohlížečů.

Optimalizace operačního systému

Pokud jste si ověřili, že Vaše síť (přes kabely nebo bezdrátová) podává požadovaný výkon nebo jste odhalili a vyřadili některé z připojených zařízení, které nepracovalo k Vaší spokojenosti, měla by následovat optimalizace nastavení každého připojovaného zařízení nebo počítače. Pro optimalizaci operačního systému Windows lze použít jednoduchou aplikaci UPC Fiber Power Optimizer.

 

Připojte počítač buď přímo ke kabelovému modemu UPC, nebo k již otestovanému routeru a ujistěte se, že všechna ostatní zařízení jsou odpojená, ať už využívají kabely, nebo Wi-Fi.

Odhalte i skryté procesy

Ukončete všechny aplikace, které jsou na Vašem počítači spuštěny, včetně všech skrytých procesů, které by mohly probíhat na pozadí. Dejte pozor i na různé slídící programy, které by mohly aktivně přenášet data (např. torrenty nebo tzv. newsgroups), a tak výrazně zpomalovat rychlost připojení.

Odstavte i vše ostatní...ale jen dočasně!

Pokud se snažíte odhalit příčinu nízké rychlosti v počítači, dočasně vypněte i antivirové systémy, firewall nebo jiný bezpečnostní software. Proč vypínat tak důležité služby? Je možné, že jsou špatně nastaveny a nadměrně zatěžují Vaše připojení nebo Váš počítač. Je opravdu důležité všechny tyto procesy po ukončení testování ihned znovu spustit, jinak riskujete, že odhalíte svůj počítač nebo celou Vaši síť škodlivým virům a dalším nástrahám. Přečtěte si o možných bezpečnostních rizicích na internetu.

Vytížení procesoru a hard disku počítače

Ověřte vytížení procesoru. V operačních systémech Windows můžete Správce úloh vyvolat klávesovou zkratkou CTRL + SHIFT + ESC. Pokud je vytížení procesoru nebo hard disku vyšší než cca 80 %, s největší pravděpodobností to negativně ovlivní rychlost připojení. Jestli jste opravdu vše v počítači vypnuli (včetně skrytých programů, procesů na pozadí a zabezpečovacích systémů) a vytížení je stále vysoké, je možné, že jste něco opomenuli nebo je Váš počítač napaden nějakým druhem viru.

 

Ukázka plně vytíženého hard disku na záložce Výkon (Performace) ve Správci úloh na počítači s Windows 10.

Otestujte počítač proti virům a jiným možným „nákazám“

Proveďte antivirovou kontrolu Vašeho počítače (doporučujeme provádět takový scan pravidelně). Malware a jiný škodlivý software může využívat Vaše připojení nebo počítač k různým nežádoucím účelům. Nakažené počítače budou mít vždy snížený výkon, a navíc představují riziko nákazy pro ostatní počítače nejen ve Vaší síti, ale i mnohem dál.