Informace k novým HD programům České televize

Přidání ČT24 HD a ČT :D HD / ČT art HD způsobilo na jedné straně spokojenost u klientů s Mediaboxy, na druhé straně stížnosti části klientů, kteří považují nové řešení jako snížení kvality programů České televize. Ale jsou to relevantní dotazy a jsme opravdu vděčni za zpětnou vazbu, ať prostřednictvím Klientského Centra, na sociálních sítích, nebo portálech. Důležité je, že o Vašich problémech víme. A věřte, řešíme je. Pokusíme se na tomto místě odpovědět na nejčastější dotazy klientů.

Obrazová kvalita

Jaký využívá UPC přístup k signálu programů ČT v HD kvalitě?

Česká televize poskytuje všem provozovatelům stejný přístup k novému multiplexu všech HD programů ČT. Multiplex s bitovou rychlostí 38 Mbps je vytvářen Českou televizí a satelitním provozovatele M7 (Skylink) je pouze pronajímatel kapacity. Multiplex obsahuje všechny programy ČT ve vysokém rozlišení, audio verze programů v Dolby Digital a stereu, Audio Description, digitální titulky, EPG, HbbTV, teletext a další data.

Jak vysílání ovlivňuje UPC?

V zásadě nijak. Obrazový výstup všech programů ČT HD zůstává beze změny, stejně jako digitální zvuk a titulky. UPC vyměňuje EPG za vlastní. AD verze je ale dostupná pouze u vybraných pořadů, u většiny tedy bylo audio „bez zvuku“. UPC také (logicky) nepřenáší autorizační údaje pro satelitní karty České televize.

Proč došlo ke snížení datových toků programů ČT v HD kvalitě?

Oproti původním verzím došlo na ČT 1 HD a ČT sport HD k přerozdělení datových toků také ve prospěch ČT24 HD a ČT :D HD / ČT art HD. Jednička a sport ale jsou nadále prioritními programy v multiplexu. Jinak řečeno, pokud je zapotřebí „ubrat“ na datových tocích, u jedničky a sportu se ubírá až v posledním kroku. Jinak jde o opravdu složitý algoritmus úprav v závislosti na dynamice obrazů jednotlivých programů.

Jsou ČT 24 a ČT :D HD / ČT art HD skutečně ve vysoké kvalitě?

Ano. Celý produkční a distribuční řetězec je postavený pro HD vysílání. Divákům subjektivně připadají některé vstupy a příspěvky v nižší kvalitě. Také to platí o starších pořadech, které nebyly natočeny v HD kvalitě.

 

Řešení UPC s novými programy ČT v HD kvalitě

Proč UPC zvolilo řešení vysílání v jednom multiplexu od České televize?

Důvodů je hned několik.

  • Klienti a diváci požadují vysílání v HD kvalitě. Po startu ČT24 HD a ČT :D HD / ČT art HD jsme odpovídali na nespočet dotazů, jestli a kdy UPC nové programy ČT v HD zařadí.
  • Realizované řešení bylo zcela bez problémů nasazeno u klientů s HD a HD-DVR Mediaboxy, pozice 5 a 7 získaly HD vysílání okamžitě.
  • Řešení je ale také nejméně bolestivé pro klienty s vlastními TV přijímači a CA moduly a přístupovými kartami od UPC. Případný nový multiplex by znamenal 2 nutná přeladění: ke dni přidání nového multiplexu a ke dni ukončení stávajícího multiplexu (odebrání rezerv).
  • Byť by u nového mutliplexu bylo možné využít QAM 256 s až 50 Mbps datového toku, na vstupu bychom stejně měli stejných 36 Mbps od České televize. Jedinou výhodou by tedy mohla být rezerva pro další program(y).

Vstupy regionálních studií v Ostravě a Brně, jak je řešeno?

Přístup k regionálním blokům z ostravského a brněnského studia je dalším důvodem, proč jsme využili distribuci od ČT všech programů ve jednom multiplexu. Regionální vstupy jsou dostupné klientům UPC na severní Moravě (ostravské studio) a na jižní Moravě (brněnské studio). ČT1 HD vysílá průměrně 2-12 Mbps. V časech vysílání přicházejí z České televize 3 programy ČT1 HD se sníženou bitovou rychlostí 2-6 Mbps. Zároveň jsou v této době také lehce omezeny datové rychlosti dalších programů ČT v HD, aby celková bitová rychlost multiplexu nepřekročila 38 Mbps.

Je možná cesta zpět?

Není. Znamenalo to vrátit se k jedné (české) verzi ČT1 HD, což není v souladu s podmínkami pro šíření programů České televize. Zároveň bychom vysílání programů ČT v HD museli rozdělit do 2 multiplexů, což by znamenalo dodatečně ladění u klientů s vlastními TV přijímači pro příjem digitální kabelové televize a CA moduly a kartami od UPC. Nemohli bychom poskytovat funkci digitálních titulků, které jsou odbavovány pouze přímo v ČT.

Kolik klientů bylo dotčeno změnami ve vysílání programů ČT v HD?

Na změny reaguje jen malá část klientů UPC. Pro dvě třetiny klientů digitální kabelové televize s Mediaboxy jde o změny pozitivní. Pro cca 40 tisíc domácností s DVB-C TV přijímači a CA moduly a kartami od UPC jsme vybrali pohodlné řešení založené na využití maxima stávajících pozic, takže bez nutnosti okamžitého přelaďování. Pouze ČT :D HD / ČT art HD jsme zařazovali na novou pozici s novým ID na stávající frekvenci 730 MHz, SR 6900, QAM 64. Vysílání programů ČT v původním standardním rozlišení zůstává také nadále k dispozici, včetně ČT :D / ČT art.

 

Další dotazy

Jaké jsou průměrné video datové toky programů?

ČT1 HD : 7 Mbps, pouze obraz, je zapotřebí připočítat zvuky Dolby Digital a stereo, Audio Description, digitální titulky, HbbTV, teletext a další data, celkem další cca 1 Mbps.
ČT2 HD: 7 Mbps
ČT sport HD: 8.5 Mbps, ve špičkách až 14 Mbps
ČT24 HD: 5.5 Mbps
ČT :D HD / ČT art HD: 6 Mbps
Pro porovnání: Nova HD 9.8 Mbps, Prima COOL 9 Mbps, AXN HD 11 Mbps, Nova Sport 12.5 Mbps, MTV Live HD 8 Mbps, DTX HD 4.7 Mbps

Proč mi ČT1 HD neběží na Horizon Go a ve Zpětném zhlédnutí?

Úpravy ve službě Horizon Go byly doručeny 24. 11. Všechny programové úpravy je výhodnější řešit ve dvou krocích. 1. lineární DTV vysílání a 2. platforma Horizon Go, TV START a další. Jistým omezením je regionální vysílání ze studií ČT Ostrava a Brno. Ta nejsou dostupná na Horizon Go (služba nevyžaduje geolokaci) a ve Zpětném zhlédnutí (k dispozici jedna „národní“ verze).

Regiony ČT1 HD, kde jsou dostupné?

ČT1 HD s regionálními vstupy z ostravského studia je dostupné klientům UPC na kabelových sítích na severní Moravě, brněnské vstupy na jižní Moravě. Pomyslná hranice je v Olomouckém kraji, kde například v Olomouci běží vysílání ČT1 HD s ostravskými vstupy, v Kroměříži ČT1 HD v brněnskými vstupy. Regionální vysílání je také nadále dostupné také ve vysílání ČT1 ve standardním rozlišení.