Viry: co je to a co proti nim můžu dělat?

 

Vir, virus nebo počítačový virus je počítačový program. Virus se může uložit do Vaše počítače, ve kterém se může dále rozšiřovat bez toho, abyste o tom věděli. Váš počítač je potom "nakažený" virem.

Malware

Malware je souhrnný název pro všechen zákeřný nebo škodlivý software, jako například spyware.

Trójské koně a zombie počítače

Dalším nebezpečím na internetu jsou tzv. trojské koně. Trojské koně se tváří jako neškodné počítačové programy. Například Vás napadne, že si z internetu stáhnete nějaký užitečný program. Kliknete na něj, ale tím zpřístupníte počítač virům. Prostřednictvím trojského koně se z Vašeho počítače stane "zombie".

Počítačové červy

Kromě virů existují i tzv. počítačové červy (worms). Na rozdíl od virů se červy v počítači neskrývají v programu nebo v souboru. Pokud se dostanou do emailu, snaží se šířit z počítače na počítač.

Jaké rizika s sebou nesou viry?

Počítačové viry škodí Vašemu počítači. Nejenže zabírají místo na pevném disku počítače, ale mohou i rozesílat Vaše soukromé informac. Mohou mazat soubory, zabírají místo v paměti počítače. Červy a trojské koně mají stejný účinek jako viry. Počítačový červ navíc nese to riziko, že Váš počítač nepozorovaně rozesílá spam nebo napadá jiné počítače.

Tipy proti virům

 

  • Braňte sa virům pomocí firewallu a anti-virového softwaru od UPC - UPC nabízí software, pomocí něhož je surfování internetu bezpečnější. Pomocí firewallu ochráníme Váš počítač proti virům a počítačovým červům. Pokud se přeci jen vir dostane do Vašeho počítače, odstraní ho náš antivir. Zvolte si optimální internetovou ochranu pomocí UPC SmartGuard, bezpečnostním balíkem poskytujícím vše v jednom.

  • Aktualizujte svůj antivir - Pro bezpečné surfování po internetu musí být plně aktualizovaný Váš software i Váš operační systém (například Windows), Váš internetový prohlížeč (např. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome apod.). Pravidelně kontrolujte a instalujte aktualizace pro Váš software. Většina programů Vám instalaci aktualizací nabízí automaticky.

  • Okamžitě mažte nedůvěryhodnou elektronickou poštu - Email může obsahovat viry. Buďte proto ostražití vůči emailům od neznámých odesílatelům. Neotvírejte tyto emaily, ale hned je mažte. Pokud email otevřete, nedoporučujeme Vám klikat na obsah emailu. Můžete tak bez Vašeho vědomí stáhnout škodlivý software.

  • Pozor na bezplatný software - Odkaz ke stáhnutí software zdarma zní jistě zajímavě, ale buďte obezřetní! Může obsahovat trojského koně, proto stahujte nebo nakupujte software pouze z důvěryhodného zdroje.